Učíme se venku

Sedm důvodů, proč se učit venku:

1. Učit se venku děti baví – učení venku je názorné, třírozměrné, pestré. Přináší mnoho nových podmětů nejen pro naše smysly, ale i pro naše myšlení.

2. Zvyšuje zájem o učení – spojení se skutečným světem přináší pocit smysluplnosti učení.

3. Zlepšuje vzdělávací výsledky – co se naučíme skrze zážitky venku, se v mozku ukládá hlouběji a snadněji se vybavuje. Kontakt s přírodou zlepšuje pozornost a soustředění.

4. Učení venku podporuje zdraví dětí – podporuje fungování imunitního systému, snižuje nemocnost.

5. Zvedá spokojenost i náladu dětí i učitelů – kontakt s přírodou významně přispívá k duševnímu zdraví a pohodě. Snižuje stres, úzkosti, deprese.

6. Posiluje vztahy mezi dětmi i mezi dětmi a učiteli – Venku děti rozvíjí nejen své znalosti, ale současně i emoční a sociální inteligenci. Snižují se důvody ke vzniku agresivity a násilí.

7. Učit se venku je přirozené. Děti se učily venku více než 99 % lidské historie. Jsou na to připravené.

Naše první letošní lekce byla zaměřená na geometrii. Úkolem bylo najít a změřit pravítkem přírodniny, které mají rozměry v milimetrech, centimetrech a decimetrech a metrech. Děti pracovaly v minitýmech a vytvářely si stanoviště s výstavou změřených přírodnin. Na závěr prezentovaly svoji práci, hodnotily průběh i svoje objevy. S tím smetištěm příště něco uděláme….