Jaké to bylo na GLOBE Games v Kadani?

Letošní vrcholná mezinárodní akce všech “Gloubáků” se konala od 30. května do 2. června v nádherném městě Kadani. Za naši školu se jí zúčastnilo pět žáků.

Čtyři z nich – Pája Lánová, Verča Lánová, Dan Klouda a Klárka Majerová – tvořili tým, který prezentoval na žákovské vědecké konferenci projekt “Čistíme nebo znečišťujeme?”. Na projektu pracovali společně s kolegy z kroužku Rosnička od ledna letošního roku. A prezentovali velmi úspěšně. Projekt měl velký ohlas u žáků i učitelů z jiných škol.

Pátou žákyní, která se GLOBE Games zúčastnila, byla Kristýna Melicharová. Ta po celou dobu konání akce působila jako novinářka. Celé dny dělala společně s novináři z dalších škol rozhovory s různými lidmi (dokonce i s zástupkyní americké ambasády anglicky!), fotila, psala, tiskla, roznášela noviny. Byla to pro ni veliká životní zkušenost.

A jak vidí letoční GLOBE Games sami účastníci?

Kristýna:

Cesta do Kadaně byla doslova dechberoucí už jen proto, jaké výhledy se nám kousek za Prahou nabízely. Hory a kopce byly téměř všude kolem nás a příroda, která byla v okolí Kadaně, se nedá ani za mák strovnat s tou naší tady.

Po příjezdu k našemu cíli, kadaňskému gymnáziu, jsme měli čas ubytovat se na intru a o pár hodin později jsme už stáli v nádherných prostorech, čekající na zahájení GLOBE Games. Na celém zahájení mě nejvíc zaujalo taneční představení dětí z mateřské školky na téma životní prostředí.

Celý náš čtyřdenní výlet byl v duchu poznávání – jak už nových lidí, či poznávání názorů a vzdělávání se v tématu ekologie.

Řekla bych, že si to všichni bezkonkurenčně užili a nikdo se při žádném programu nenudil.

Já sama nemohu úplně tak soudit, protože většinu svého času jsem trávila v redakci, doslova od rána do rána, ale při první příležitosti se zúčastnit programu jsem neváhala a šla společně s ostatními na procházku na stolovou horu Uhošť. A to bylo teprve něco!

Na stezkách pro nás měli “Terezáci” připravené všelijaké otázky a úkoly, načež jsme se opět mohli kochat ještě krásnějšími výhledy.

V sobotu už nás čekalo pouze zakončení GLOBE Games a culture evening, na kterém si pro nás například Italové připravili ochutnávku italských sladkostí. V momentě, kdy zapadlo slunce, se všichni přiblížili k ohni a společně zpívali táborákové písničky.

Bylo to skvělé a snad budeme mít možnost se na dalších GLOBE Games všichni opět sejít…

Pája:

Na GLOBE Games jsem jela poprvé. Hodně mě to překvapilo a bavilo mě to tam. Já jsem si vybrala velmi pěkné doprovodné programy – lezeckou stěnu a návštěvu povrchového uhelného dolu. Moc se mi to líbilo a všem doporučuji.

Báček (Dan):

Na GLOBE Games se mi líbilo. Nejvíce se mi líbilo v dole. Moc se mi líbil poslední den – koulení zeměkoule, slavnostní zakončení a závěrečný program. Bylo to tam super. V sobotu jsme šli také na terénní hru, která byla moc moc moc super. Na terénní hře se mi líbil nejvíce výhled do krajiny ze stolové hory. A také jsme tam viděli chráněnou květinu, která byla moc hezká. Moc jsem si to užil a chtěl bych jet příští rok zas.

Klárka:

Letošní GLOBE Games se velice povedly. Velice se mi líbila procházka po Kadani, také výlet na zříceninu hradu Hašištejn a Františkánský klášter. A asi nejvíce koulení obří zeměkoule.

Verča:

Na GLOBE games se mi líbilo, našla jsem si tam spoustu nových kamarádek a několik dalších úžasných lidí. Každá akce, která tam byla, tak mě bavila. Přišlo mi, že i prezentaci jsme hezky přednesli. Vařili tam výborně. Bylo to prostě úžasné.