Mladí reportéři pro životní prostředí

 

 

                                         

 

Leden 2019 – deváťáci se vydali do ulic za reportáží

 

Naše škola se ve školním roce 2018/19 stala jednou z 12 pilotních škol v České republice, které se zapojily do projektu Mladí reportéři pro životní prostředí a ověřují metodiku, kterou připravilo vzdělávací centrum TEREZA. Pro program jsme vybrali 8. a 9. třídu. Žáci hledají problémy související s životním prostředím naší obce, snaží se hledat řešení a hlavně o problému informují veřejnost. Osmáci budou řešit problém černých skládek v okolí Milína a zpracují o něm reportážní video, fotografie i napíší článek do tisku. Deváťáci budou natáčet video o zchátralém milínském nádraží, fotit budou psí výkaly na ulicích a článek napíší o zbytečnosti „igelitek“ na naše nákupy. Zatím jsme na začátku… a postupně budeme o naší práci informovat.

Informace o programu

Tento mezinárodní program oslaví v roce 2019 již 25 let svého fungování ve světě. Je do něj zapojeno 35 zemí a více než 30 000 žáků. Program byl oceněn cenou Earth Prize 2018 za přínos v oblasti environmentálního vzdělávání. Vzdělávacímu centru TEREZA se podařilo sehnat finance na rozjezd programu v ČR a na jeho přizpůsobení podmínkám českých škol.

Mladí reportéři, žáci ve věku 11 – 25 let, rozpoznávají, analyzují a mapují problém životního prostředí ve svém okolí, hledají a navrhují řešení problému a informují o něm prostřednictvím novinářské produkce – reportážním článkem, videem nebo fotografií. Své výstupy mohou zaslat do národního kola soutěže a získat tak zpětnou vazbu přímo od odborníků. Vítězné práce v jednotlivých kategoriích národního kola jsou pak překládány do angličtiny a zaslány do mezinárodního kola soutěže.

Program podporují a svou spolupráci na jeho rozvoji nabízí také osobnosti z řad odborníků na environmentální vzdělávání i z řad novinářů, filmařů a odborníků na fotografii.
Jedná se například o
Slávka Hrzala, novináře, moderátora, vedoucího Dětské tiskové agentury a také školského ombudsmana, Kláru Kubíčkovou – novinářku, bloggerku a vítězku Ekopubliky 2016, Stanislava Adámka – režiséra a scénáristu, Gabrielu Klečkovou – odbornici na fotografii, vizuální gramotnost a kritické myšlení, Aleše Máchala – odborníka na environmentální vzdělávání a Davida Šťáhlavského – vedoucího tvůrčí skupiny Českého rozhlasu.

V tomto roce ve spolupráci s učiteli i odborníky připravuje TEREZA program tak, aby jej bylo možno v příštím školním roce nabídnout dalším školám.