Italský den

Italský den

Ciao! Buon giorno! Arrivederci! – netradiční pozdravy, které zněly milínskou školou 29. listopadu při podzimní akci školního parlamentu. Tento den byl totiž ITALSKÝ DEN.

Parlamenťáci se inspirovali společnou česko-italskou historií obce a výstavou Boemia mia, která právě probíhá v CVA Milín.

Od rána se to na chodbách rojilo postavami v barvách italské vlajky – červené, bílé a zelené.

K vidění byli i gangsteři italské mafie a fotbalisté v italských dresech. Účesy zdobily špagety a objevila se i maska nakloněné věže z Pisy.

Parlamenťáci pro žáky školy připravili dvě soutěže. V první z nich si měli žáci za úkol zahrát na básníky a vymyslet básničku, ve které se objeví čtyři slova: PIZZA, FOTBAL, FERRARI, MOŘE.

Celkem se sešlo 19 básniček a výběr těch nejhezčích byl pro parlamenťáky těžký oříšek.

Oceněné byly nakonec básničky z 1.A, 1.B, 2., 3.A, 5.B, 7., 8. a 9 třídy.

Básnička 1.A

Po fotbale ve středu

dám si pizzu k obědu.

Pak zavolám na dědu

ať zamluví zájezd k moři

s Ferrari tam dojedu.

Druhá soutěž probíhala o velké přestávce. Pětičlenné třídní týmy měly za úkol postavit co největší věže z půl balíčku špaget a 15 bonbonů marshmallow. Úžasné konstrukce by zaujaly i zkušené architekty! Nejvyšší věž na prvním stupni postavili děti z 5.A – měřila 71,5cm. Na druhém stupni se nejvíce blýskli osmáci – jejich věž měřila dokonce 114cm.

Paní učitelky některých tříd si připravily pro své žáky i další program, který se nesl v italském duchu. Někde se učili počítat italsky, jinde vyhledávali italská slovíčka ve slovnících, další bloudili prstem po mapě Itálie, seznamovali se s italskými památkami. Zajímali jsme se o italskou kuchyni, módu i italská auta.

Italský den si žáci i učitelé náramně užili. Díky, parlamenťáci!