Jak se pečou Příběhy našich sousedů

Jak se pečou Příběhy našich sousedů

„Prosim tě, Mikrofórum byl pořad, nebyla to stanice, viď? Hm. Dík. A běželo to na Hvězdě? Na Praze. Dobře, díky.“ uzavře editor a redaktor Českého rozhlasu Tomáš Kohout telefonický rozhovor se svým šéfem Pokorným, matadorem rozhlasového vysílání. Volal mu, abychom doladili závěrečný scénář rozhlasové reportáže o milínské knihovnici Daně Reiterové.

Ale promiňte, že jsem nás ještě nepředstavil. Jsme jeden z týmů projektu Příběhy našich sousedů, ten náš je složený z žáků ZŠ Milín: Kačky Háse a Adama Černého, já, co učitel, je skromně doprovázím. Nacházíme se právě v pražské Lucerně, sídle organizace Post Bellum, jež projekt realizuje.

Děti pracují a já se mohu podívat pod pokličku přípravy rozhlasové reportáže. Co je k tomu třeba?

Ingredience:

1. Záznam rozhovoru s pamětníkem – v našem případě s Danou Reiterovou

2. Scénář rozhovoru

3. Zuřivé reportéry, kteří se nebojí poprvé v životě mluvit do mikrofonu Českého rozhlasu

4. Studio (nemáte-li k dispozici, nahraďte provizorní rozhlasovou budku postavenou z polstrovaných židlí)

5. Střihačský software a střihače – tohoto postu se ujal sám Tomáš Kohout, který ostatně skákal z jedné role do druhé, byl také dramaturgem, hlasovým pedagogem a režisérem

Postup:

Nejprve důkladně rozeberte scénář, hledejte zajímavé momenty a informace a odpovězte si na otázku, proč zrovna tohle chcete o pamětníkovi vysílat? Zkontrolujte všechna fakta, abyste se nedopustili historických nepřesností. Přečtěte si nahlas rozhlasový scénář, upravte si slova, která vám tzv. „nejdou do pusy“ podle sebe. Natočte nejprve vstupy prvního a potom druhého reportéra. V případě chybiček neváhejte záznam zopakovat. Sedněte si k počítači a ve vhodném softwaru namíchejte výslednou reportáž. Nechte pár minut odležet a posléze si finální dílko poslechněte.

Dívat se na „kuchařské umění“ Tomáše Kohouta bylo nezapomenutelným zážitkem, naši žáci se dozvěděli mnoho zajímavostí z rozhlasového života. Navíc dostali velikou pochvalu za zpracování scénáře, ale i za výbornou práci za mikrofonem.

Výsledný záznam si budete moci poslechnout na webových stránkách projektu: www.pribehynasisousedu.cz. Ať Vám chutná!

Tomáš Bílek

IMG_4697
IMG_4669
IMG_4673
IMG_4675
IMG_4677
IMG_4683
IMG_4685
IMG_4688
IMG_4691
IMG_4692
IMG_4695