Novinky nejen pro Ekotým

Novinky nejen pro Ekotým

Novinky nejen pro Ekotým 

Zdravím všechny! Pro Ekotým máme nové úkoly: 

 

  1. SBĚR STARÝCH MOBILŮ

Děti ve družině vyrobily sběrnou nádobu na staré nepoužívané mobily - MAMUTA. Bude umístěný před družinou. Kdo má doma starý mobil, může ho přinést do konce března. Proměňujeme se na lovce a sběrače, proto postava mamuta. Informaci řekněte i spolužákům při třídnických hodinách. Mobily odevzdáme k recyklaci a pomůžeme tím životnímu prostředí.

 

Proč sbíráme mobily? 

Mnohem šetrnější je k výrobě nových produktů využívat materiály získané recyklací. A ještě důležitější je vsadit na rozumnou spotřebu.Měli bychom vědět, jak důležité je se o mobily dobře starat, aby déle vydržely a nezatěžovaly přírodu tím, že si každý rok budem pořizovat nový telefon. 

 

Čtení pro starší:

Mobilní telefon má totiž přímo mamutí dopad na naše životní prostředí. Dnes už téměř každý člověk v Česku vlastní mobilní telefon. Lidé mobilní telefony obměňují ve velmi krátkých intervalech (2 až 3 roky) a tím vzniká velké množství nevyužitých mobilů, které často končí v šuplíku. Odhadujeme, že se v českých domácnostech takto bez užitku nachází 10 až 15 milionů mobilů. Tato zařízení obsahují cenné suroviny, například drahé kovy, jako zlato a stříbro, kovy důležité pro high-tech průmysl, jako indium a tantal, nebo vzácné zeminy, jako cer nebo neodym. 

Chceme-li zmírnit dopady na životní prostředí, existují dvě možnosti: První je menší spotřeba (např. kvůli delší životnosti), druhou maximální recyklace.

 

Setkali jste se někdy s pojmem ekologický batoh? Zjednodušeně se dá říci, že každý produkt si s sebou nese určité množství materiálů, které musí být vytěženy a spotřebovány, aby tento produkt mohl být vyroben. Ekologický batoh ilustruje skryté toky, které nelze vidět v konečném produktu. V mnoha případech se obrovské množství zdrojů využívá nebo přenáší v rozvojovém světě, kde probíhá výroba surovin. Často je hmotnost ekologického batohu několikrát těžší než samotný produkt. 

„Ekologický batoh“ mobilního telefonu je celkové množství zdrojů, které byly použity v rámci celého životního cyklu mobilního telefonu od těžby surovin přes výrobu materiálů, výrobu samotného mobilního telefonu, používání mobilního telefonu až po jeho recyklaci. Jde o neviditelnou a skrytou hmotnost vázanou na daný výrobek v rámci celého životního cyklu. Dle studie Nordmann & Welfens (2015) ekologický batoh tlačítkového mobilního telefonu o hmotnosti 80 gramů představuje 75,3 kg. Přeloženo do srozumitelného jazyka, na výrobu 1 malého mobilu muselo být spotřebováno 75,3 kg materiálů, což je téměř 1000 krát více, než činí samotná  hmotnost telefonu. Současný mobilní telefon (smartphone) je těžší než tlačítkový a dle velikosti váží okolo 100–200 g. 

Pro vzdělávací účely jsme si hodnoty mírně zjednodušili:

• Hmotnost 1 mobilu = 100 g (tzn. 0,1 kg) 

• Ekologický batoh 1 mobilu = 100 kg skrytých materiálových toků.

Pro srovnání – ekologický batoh na výrobu 1 l mléka je 3,41 kg surovin a 4,42 l vody.

  1. NECH BROUKA ŽÍT aneb BROUKOHRANÍ 

Vyfoť hmyz kolem nás (brouky, motýli, housenky…), nejlepší fotku pošli na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Každý může poslat pouze 1 nejzdařilejší fotografii.   Ekotýmáci, řekněte to spolužákům při třídnických hodinách. Členové Ekotýmu pak vyberou pět nejlepších fotek z každé třídy, které postoupí do hlasování. 

 

  1. Vyrob hmyzí hotel (domeček pro hmyz). Jak takový domek vypadá  a návod na výrobu můžeš najít na https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hmyzi-hotel-ci-hmyzi-domecek-si-lehce-vyrobite-sami-doma-navod-diy nebo https://living.iprima.cz/zahrada/postavte-si-hmyzi-hotel-proc-ho-mit-na-zahrade Dej ho do přírody a pozoruj, co se stane. Pošli foto na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Ekotýmáci, řekněte to spolužákům při třídnických hodinách. Nezdařilejší hmyzí hotely můžeme umístit na zahradě základní školy nebo školní družiny. 

 

  1. Pokud budeš mít nápad, co bychom mohli s Ekotýmem teď dělat, napiš na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Těším se na vaše nápady a připomínky. Za Ekotým Hana Toužimská

IMG_20210224_134856