Za Dvořákem a Rusalkou

Za Dvořákem a Rusalkou

Nejen chlebem živ je člověk, a tak se žáci sedmých ročníků vypravili na setkání s odkazem Antonína Dvořáka na jeho oblíbenou Vysokou u Příbrami. V  Památníku Antonína Dvořáka jsme vyslechli zajímavosti ze života světoznámého skladatele. Věděli jste, že Antonín Dvořák byl pro místní podivínem, který při fascinujícím uzavření se do světa hudby bezcílně bloudil okolím, doprovázen chlapcem, který ho měl vždy bezpečně dopravit zpět domů? Při svých „komponovacích“ výletech prý nepotřeboval psát moc záznamů, a když přece, použil manžety u košile. Byl milovníkem smetanových omáček, proto se rád pozval k místním na oběd, zjistil-li, že bude houbová, svíčková, koprová či jiná omáčka. Oblíbené jídlo: švestkové knedlíky s mákem napůl máslem, napůl sádlem maštěné. Dvořák se hned stává více člověkem z masa a kostí.

Zajímavou přednášku ze života Dvořáka provázelo Orbis trio (housle, viola, klavír) složené ze špičkových hudebníků a ilustrující výklad ukázkami Dvořákových děl. Od těch nejznámějších jako Humoreska nebo Dumky po méně známé (Klid lesa). Pro mnohé z dětí to byla první cesta na Vysokou i setkání s vážnou hudbou, přesto obstály znamenitě.

Tomáš Bílek

výběr6
výběr7