Výzkum na hřbitově odpadů pokračuje…

Výzkum na hřbitově odpadů pokračuje…

Výzkumníci na hřbitově – tak už se můžeme klidně nazvat. Zase jsem si vymysleli něco nového, co můžeme na hřbitově odpadů zkoumat. Dáme odpadky do igelitového pytle!

Ale začněme od začátku…

20. 9. 2017

Vloni jsme zjistili, že v papírové krabici se odpadky rozkládají tak, jako kdyby v žádné krabici nebyly. Pro letošek jsme se inspirovali odpadky v igelitových pytlích, které tu a tam vidíme okolo silnice. Zakopeme odpadky v pytli! No ale nejdříve jsme je museli nasbírat. Někdo je totiž rozházel po celé školní zahradě a dal nám jich tam celkem 30 různých (papír, plasty, sklo, bioodpad, elektroodpad, prostě co se našlo. Všechny odpadky jsme našli, dali do pytle a zavázali. Vykopali jsme jámu a odpadky pohřbili. Jaké budou za měsíc?      

20. 10. 2017

Měsíc uběhl jako voda a my se znova odebrali na náš hřbitov. Než jsme začali pytel s odpadky vykopávat, říkali jsme si, jak budou asi odpadky vypadat.

Naše hypotéza:

Bude rozložený bioodpad a papír, železo bude zrezlé, nápojový obal bude mít rozložený papír.

Pytel jsme vykopali, rozvázali a COŽE? Odpadky byly ve stejném stavu, jak jsme je před měsícem zakopali, jen jablko bylo shnilé, papír byl úplně stejný jako před měsícem, vše bylo suché, nic zrezlého. Tak znovu zavázat a za měsíc…

22. 11. 2017

Co bude nového? Už jsme trochu sřízlivější v odhadech a i přesto si myslíme, že papír už bude alespoň trochu rozložený, bioodpad nenajdeme a o ostatním nevíme, ale myslíme, že se jinak nic nezmění. Tak uvidíme… vykopáváme , rozvazujeme a COŽE? Papír je opět tak, jak byl v době, kdy jsme ho v září zakopávali, jen bioodpad je pryč (zůstalo po něm jen truchu „kaše“). To nás udivilo, nečekali jsme to. Pytel jde znovu do země, tentokrát na delší dobu – uvidíme se až na jaře, až bude půda rozmrzlá. Jaký bude papír?